Villa Kivi oli alkujaan vuokrahuvila "Linnunlauluntie 10", joka valmistui vuonna 1890. Kirjailija Maila Talvio ja hänen miehensä kielitieteilijä J. Mikkola asuivat tässä huvilassa vuosina 1904-1919.
Maila Talvion aikana kokoontuivat vuodesta 1907 Lukupiirit, joissa luettiin maailmankirjallisuuden klassikoita. Siihen osallistuivat mm. Juhani Aho ja Eino Leino.
Syksyllä 2000 Helsingin kaupunki muutti kaavoitussyistä Linnunlauluntie 10-osoitteen Linnunlauluntie 7:ksi.
Villa Kivi on luonnonkauniilla paikalla.
Tämä tie vie Villa Kiveen. Se on sekä jalankulkijoille että autoille.
Pääset parhaiten Villa Kiveen esimerkiksi raitiovaunu 10:llä. Jää pois Messuhallin kohdalla ja kävele Töölön lahden pohjukassa olevaa rantatietä, jossa luonto on hyvin kaunista kaikkina vuoden aikoina.
Villa Kivi Töölönlahden toiselta puolelta nähtynä.
Lue lisää Villa Kivi
Ah kesä! Voi miten sitä onkaan jo ikävä!
VastaaPoistaSiun kuvasi ovat aina niin tunnelmallisia ja tuovat ripauksen hienostuneisuutta tähän meidän muiden arkiseen eloon. =)
Sinun kotisi on taas kuin satumaata kaupungin kivierämaassa elävälle.
VastaaPoista